Wyszukiwanie proste:
- Poszukiwanie rozpoczyna się od wpisania w okno na stronie głównej nazwy miasta, dla którego księga została sporządzona.
- Kliknięcie lewym przyciskiem myszy w okno powoduje pojawienie się pola wyszukiwawczego oraz listy miast, których księgi znajdują się w bazie.
- W polu wyszukiwawczym wpisz nazwę miasta (hasło w formie mianownikowej).
- System wyszukiwawczy na bieżąco zaproponuje propozycję nazwy miasta, którego księgi znajdują się w bazie.
- Na koniec kliknij w „Szukaj” po prawej stronie pola wyszukiwawczego, wyświetlą się wyniki wyszukiwania w postaci listy ksiąg miejskich dla danego miasta.
Wyszukiwanie z listy miast:
- Interesujące materiały można odnaleźć wchodząc w alfabetyczną listę miast, znajdującą się poniżej pola wyszukiwawczego na stronie głównej.
- W tym celu kliknij w link „Pokaż wszystkie miasta alfabetycznie”.
- Po wybraniu z listy interesującego miasta zostaniesz przekierowany do wyników wyszukiwania, czyli listy ksiąg miejskich dla danego miasta.
Wyszukiwanie lokalizacji na mapie:
- Możliwe jest też przeglądanie miast na mapie znajdującej się poniżej pola wyszukiwawczego na stronie głównej.
- Najeżdżając na znacznik kursorem myszy, wyświetli się nazwa miasta.
- Po kliknięciu w wybrany znacznik system wyda wyniki wyszukiwania, czyli listę ksiąg miejskich dla danego miasta.
- Mapę można powiększyć lub pomniejszyć korzystając z opcji w jej lewym górnym rogu.
Filtrowanie i sortowanie wyników wyszukiwania:
- Po lewej stronie wyników wyszukiwania na górze znajdują się trzy dodatkowe pola wyszukiwawcze. Pierwsze pole umożliwia wpisanie dowolnego hasła, które będzie wyszukiwane w całej bazie. Druga rubryka pozwala ponownie wskazać miasto, którego księgi są poszukiwane, a trzecie zawęża wyniki wyszukiwania do ksiąg miejskich z danego województwa.
- Korzystając z opcji dodatkowych filtrów na stronie wyników wyszukiwania możesz wyniki te zawęzić. Filtry znajdują się po lewej stronie.
- Możesz zawęzić wyniki wyszukiwania według: formatu księgi, języka księgi, typu księgi, typu wytwórcy, własności miasta i prawa lokacji. Wybór jest dowolny i wielokrotny.
- Możesz zawęzić lub poszerzyć zawartość informacyjną rekordów wydawanych jako wyniki wyszukiwania. Kliknięcie w ikonę koła zębatego po prawej stronie nad listą ksiąg miejskich powala wybrać pola informacji, które będą wyświetlanej dla danego rekordu. Możliwe jest wyświetlanie w wynikach następujących informacji: ID (numer kolejny księgi w bazie), województwo, miasto którego dot. księga, tytuł inwentarzowy, tytuł oryginalny, tytuł rzeczywisty, miejsce przechowywania (instytucja), nazwa zespołu, sygnatura obecna, sygnatura poprzednia, data początkowa, data końcowa, format, liczba kart, liczba stron, język księgi, typ wytwórcy, wytwórca (instytucja), typ ksiąg miejskich, zawartość księgi, uwagi, odniesienia, autor wpisu.
- Wyniki wyszukiwania możesz zapisać w dwóch formatach: .xlsx lub .csv, na co pozwalają dwa przyciski znajdujące się nad listą ksiąg miejskich po lewej stronie.
- Powrót do strony głównej jest możliwy dzięki przyciskowi znajdującemu się nad wynikami wyszukiwania po prawej stronie.
- Wyświetlenie rekordu danej księgi nastąpi po kliknięciu przycisku „pokaż”, który znajduje się w wynikach wyszukiwania w rubryce „Szczegóły”.
- Możesz tez wrócić do wyników wyszukiwania klikając w jeden z dwóch przycisków „Powrót do wyszukiwania”, które znajdują się nad i pod opisem księgi po lewej stronie.
oprac. Monika Cołbecka